Hledám

Nejrychlejší hledání brigády

Vyber si nejlepší brigádu na brbo-prace.cz. Komu se nelení, tomu se smartfoní :)

Motivační dopis


Pravidla pro psaní Motivačního dopisu

Motivační dopis hraje při hledání zaměstnání klíčovou roli. Připravuje nám cestu k úspěšnému získání vysněné práce. Psaní motivačního dopisu má svá pravidla, s která si probereme.

Celková délka motivačního dopisu by neměla přesáhnout jednu stránku formátu A4. V motivačním dopise rozvíjíme strukturovaný pracovní životopis. Snažíme se potenciálního zaměstnavatele namotivovat k tomu, aby se na náš životopis podíval a následně nás pozval na pracovní pohovor. Motivační dopis vždy přizpůsobíme dané pracovní pozici, na kterou se hlásíme. Mít jeden univerzální motivační dopis nepřichází v úvahu. Je vhodné sestavit dvě až tři verze motivačního dopisu, dle oboru a nabidky práce. Jinak budeme popisovat naši motivaci získání práce na pozici bankéře a jinak na pozici vedoucího výrobní linky či vedoucího obchodního týmu.

Při psaní motivačního dopisu si musíte vždy zodpovědět na následující otázky:

Proč vlastně motivační dopis píšete?

Proč jste ten nejvhodnější kandidát?

Proč by měl právě vás zaměstnavatel pozvat na pracovní pohovor?

Jakmile si ujasníte tyto tři odpovědi na uvedené otázky, tak se můžete pustit do psaní osonovy motivačního dopisu. Motivační dopis má tři části, tak jakýkoliv jiný dopis: úvod, stať a závěr. Každá část motivačního dopisu má svůj účel a svá pravidla.

Úvod

V úvodu zodpovíte otázku: Proč vlastně píšete?. Vynechejte zdvořilostní fráze a slovní vatu. Jděte rovnou k věci. Uveďte o jakou konkrétní pozici máte zájem a proč.

Stať

Ve stati se zaměříte na zodpovězení zbývajících dvou otázek: Proč jste ten nejvhodnější kandidát na dané práce?
a Proč by měl právě vás zaměstnavatel pozvat na pohovor?. Ve stati máte prostor se rozepsat o vašem vzdělání a pracovní praxi. Hlavně se vyhněte přepisování obsahu životopisu. Ten máte přiložen zvlášť, proč uvádět 2x totéž? Rozepište se o svých zkušenostech v oboru a o pracovních referencích od bývalých zaměstnavatelů. Nezapomeňte zdůraznit důvod, proč jste pro potenciálního zaměstnavatele nejvhodnější kandidát a proč by vás měl pozvat na pracovní pohovor.

Závěr

V závěru se rozlučte (např. Věřím, že Vás moje žádost zaujala, budu se těšit na osobní schůzku.). Nezapomeňte uvést svůje kontaktní údaje, především pak e-mail i telefonní číslo. Některý zaměstnavatel preferuje telefonický kontakt a některý elektronickou poštu. Motivační dopis nezasílejte v příloze (do přílohy dejte životopis), ale přímo jako obsah e-mailu. Zvýšíte tak šanci na to, že váš motivační dopis personalista skutečně přečte.

Vzor univerzálního motivačního dopisu :

Zaměstnavatel, s.r.o.
Jan Černý/personální oddělení
Ulice č.ú. 100
101 00 Praha

V Praze dne .................... 2016

Vážená paní/vážený pane,

rád bych se ucházel o místo ................................................, na základě pracovní nabídky zveřejněné na Brigady.mobi. O vaší pracovní nabídku velice stojím a udělám maximum, abych vyhověl Vašim požadavkům na tuto pozici. Danou pracovní pozici jsem již vykonával a mám bohaté zkušenosti. O mojí praxi a znalostech se můžete dočíst v přiloženém životopise.

Vaší firmu znám dlouhou dobu a o vaše služby/výrobky se dlouhodobě zajímám. Taktéž mě zajímá obor ve kterém podnikáte/působíte již od studia na ...................................................(škola) 

Konkrétně se zajímám/věnuji .............................................................. (popis práce, oboru, zařízení, dovedností)

Rychle se učím novým věcem, a rád bych se v daném oboru zdokonaloval a rozšířil si znalosti, Vaše společnost by je pro mě ideální volbou.

Splňuji Vaše požadavky uvedené v pracovní nabídce a myslím, že mohu být pro Vaší společnost přínosem a danou pozici/práci budu vykonávat svědomitě.

Pokud Vás můj dopis a životopis zaujal, mohu se kdykoliv dostavit na pracovní pohovor.

Těším se na případné setkání.

Děkuji

S pozdravem

Jan Novák

tel: 777 222 111
e-mail: